Site icon Медіа Інформаційний Гід

Чому в Україні дорожчають вживані авто: пояснення нових податкових норм

Чому в Україні дорожчають вживані авто: пояснення нових податкових норм

Чому в Україні дорожчають вживані авто: пояснення нових податкових норм. Джерело: РБК-УКРАЇНА.

У 2025 році на українському ринку вживаних автомобілів очікується суттєве подорожчання — ціни можуть зрости на 10-23%. Причина — нові податкові правила, які суттєво вплинуть на продаж машин, пише MigNews з посиланням на джерело РБК-УКРАЇНА.

Які зміни очікують при продажу автомобілів

Від 1 грудня 2024 року в Україні діють нові норми Податкового кодексу, що змінюють правила оподаткування під час продажу транспорту. Фізичні особи тепер сплачують два обов’язкових платежі: податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір. Ставка залежить від кількості продажів протягом одного року та типу транспорту.

Що передбачено для мопедів, мотоциклів і легкових автомобілів:

Як пояснив податковий консультант Олександр Зарайський, якщо протягом року особа спочатку продала, наприклад, мопед “Карпати”, а потім автомобіль “Lexus”, то під час другої угоди доведеться сплатити 10% податків від вартості авто.

Інше рухоме майно, таке як вантажівки чи причепи, оподатковується з першої угоди:

Хто найбільше постраждає через нові податки

Особливо нові правила вдарять по перекупниках — тих, хто спеціалізується на імпорті та перепродажу вживаних автомобілів із Європи та США. Оскільки фінансове навантаження на них зросте, вони будуть змушені включити податкові витрати у вартість машин, що неодмінно спричинить подорожчання вторинного ринку.

За даними Інституту досліджень авторинку, лише у березні 2025 року середня ціна бензинових авто на вторинному ринку вже зросла на 3,4% і сягнула 6000 доларів США.

Чи залишиться актуальним продаж авто за довіреністю

Нова податкова реформа також торкнулася угод, які укладаються через механізм довіреності. Передача авто “за довіреністю” сама по собі податками не обкладається. Однак якщо новий користувач за довіреністю вирішить продати автомобіль, юридичним платником податків буде власник.

Наприклад, якщо особа передала авто за довіреністю, а новий користувач продав транспортний засіб вдруге в межах одного року, то перший власник змушений буде сплатити податки за другу угоду.

За словами Олександра Зарайського, останнім часом спостерігається тенденція: автомобілі, передані за довіреністю ще кілька років тому, починають масово оформляти на нових власників. Через це власники можуть несподівано зіткнутися із необхідністю сплати додаткових податків.

Як уникнути фінансових ризиків при продажу авто

Щоб мінімізувати податкові втрати, варто планувати продаж заздалегідь, щоб не перевищити дозволену кількість угод у році. Продавцям і покупцям рекомендовано консультуватися з юристами або податковими експертами перед оформленням угод.

Також важливо пам’ятати, що продаж автомобіля через довіреність не є законним способом зміни власника. Якщо таке авто буде перепродано кілька разів, новому або попередньому власнику може загрожувати підвищене податкове навантаження.

Якими будуть наслідки для ринку вживаних автомобілів

Нові податкові правила вже змінюють ситуацію на ринку. Очікується, що ціни на вживані автомобілі в Україні й надалі зростатимуть через збільшення витрат продавців. Покупцям і продавцям варто уважніше оформлювати угоди та ретельно дотримуватися всіх вимог законодавства, щоб уникнути зайвих фінансових втрат.

Дізнайтесь, кому потрібно платити додаткові податки за замовлення з Temu.

Вийти з мобільної версії сайту